S velikim zadovoljstvom dijelimo najnovija postignuća i aktivnosti u sklopu DI-MARC projekta, kojeg koordinira Institut ekonomskih nauka iz Beograda. Projekt, financiran od strane Europske unije, usmjeren je na unapređenje digitalnih marketinških kompetencija osoba s tjelesnim invaliditetom, omogućujući im ravnopravno sudjelovanje u digitalnom okruženju i profesionalni razvoj.
U proteklom razdoblju projekt je uspješno validirao alat za procjenu vještina, odabrao korisnike koji će sudjelovati u procjeni znanja i vještina te proveo opsežna istraživanja u Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj. Rezultati ovih istraživanja od velike su važnosti za prilagođavanje budućih obuka stvarnim potrebama korisnika i unapređenje njihovih digitalnih kompetencija.
Naš tim također je bio aktivan u području diseminacije i komunikacije, sudjelujući na ključnim konferencijama i forumima na kojima su predstavljene projektne aktivnosti, rezultati istraživanja i planovi za budućnost. Time smo dodatno podigli svijest o važnosti digitalnog osnaživanja osoba s invaliditetom i njihove integracije na tržište rada.
U narednom razdoblju fokus projektnog tima bit će na stvaranju svih uvjeta za provedbu edukacija iz područja jačanja digitalnih vještina za rad na daljinu osoba s tjelesnim invaliditetom. Planirane aktivnosti uključuju razvitak kurikuluma i materijala za edukaciju, razvoj online programa edukacije, organizaciju okruglog stola s ključnim dionicima i freelancerima, odabir sudionika i trenera, kao i stvaranje organizacijskih i tehničkih uvjeta za provedbu in-house i online edukacije.
Od početka provedbe projekta uspješno smo ostvarili prva četiri specifična cilja. Ovi rezultati daju čvrstu osnovu za daljnji rad i unapređenje kapaciteta osoba s tjelesnim invaliditetom u području digitalnog marketinga.
Posebno smo ponosni na angažman i podršku koju smo dobili od svih sudionika, što je ključni faktor uspjeha našeg projekta. Vaša suradnja i angažman omogućuju nam da nastavimo s postizanjem još boljih rezultata i stvaranjem novih prilika za sve.
DI-MARC projekt je tijekom prethodnog razdoblja uspješno predstavljen na brojnim događanjima i forumima, čime je osigurana široka diseminacija i vidljivost projektnih aktivnosti.
Ove aktivnosti ključne su za širenje svijesti o projektu i njegovim ciljevima, kao i za uključivanje različitih aktera iz javnog, privatnog i civilnog sektora u našu misiju unapređenja vještina osoba s tjelesnim invaliditetom u području digitalnog marketinga.
Forum o Regionalnom razvoju na Fruškoj Gori: Projekt je predstavljen predstavnicima javnog, privatnog i civilnog sektora, naglašavajući važnost razvoja digitalnih vještina za osobe s tjelesnim invaliditetom.
Posjeta izaslanstva Ministarstva tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije: Tijekom posjeta Institutu ekonomskih nauka, izaslanstvu predvođenom ministricom Jelenom Begović predstavljene su projektne aktivnosti i inovativni aspekti rada DI-MARC tima.
Konferencija “Osnaženi možemo naprijed” u Beogradu: Na konferenciji u organizaciji Udruge osoba s invaliditetom, DI-MARC projekt predstavljen je široj publici, ističući misiju osnaživanja putem digitalnog marketinga.
Događaj u Osijeku “Poticaji i pogodnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom”: U organizaciji Centra za poduzetništvo Osijek, projekt je predstavljen s posebnim naglaskom na primjenu digitalnih tehnologija za unapređenje inkluzivnosti i kompetencija digitalnog marketinga.
Regionalna konferencija “Reshaping Work Conference 2024” u Beogradu: Ravnatelj Instituta ekonomskih nauka, g. Jovan Zubović, predstavio je DI-MARC projekt s fokusom na razvoj platformskog rada u doba umjetne inteligencije.
Simpozij Andragora u Beogradu: Ljiljana Marković, članica DI-MARC projektnog tima ispred Regionalne agencije za razvoj i europske integracije, Beograd, sudjelovala je na simpoziju organiziranom povodom proslave 45. obljetnice Katedre za andragogiju Filozofskog fakulteta, predstavljajući projekt i istraživanja provedena u prethodnom razdoblju.
Sastanak sa partnerima u Crnoj Gori: Ljiljana Marković posjetila je partnere u Crnoj Gori gdje je održala sastanke sa Anđelom Đokić iz MAMM-a i Aleksandrom Pavićević iz Udruge mladih sa invaliditetom Crne Gore, naglašavajući važnost regionalne suradnje u projektu.
U nadolazećem razdoblju fokus projektnog tima DI-MARC bit će na stvaranju svih uvjeta za provedbu edukacija u području jačanja digitalnih vještina za rad na daljinu osoba s tjelesnim invaliditetom. Ove aktivnosti će uključivati sljedeće:
- Razvoj kurikuluma i materijala za obuku: Izrada sveobuhvatnih obrazovnih resursa koji će polaznicima omogućiti stjecanje potrebnih vještina i znanja za uspješan rad u digitalnom okruženju.
- Organizacija okruglog stola sa stejkholderima i frilenserima: Okupljanje ključnih aktera za raspravu o izazovima i mogućnostima u području digitalnog marketinga za osobe s tjelesnim invaliditetom.
- Stvaranje organizacijskih i tehničkih uvjeta za provedbu edukacija: Osiguranje potrebne infrastrukture i tehnologije za provođenje edukacija kako u stvarnom prostoru tako i online.
- Odabir polaznika edukacije: Odabir motiviranih kandidata koji će sudjelovati u programu edukacije, s posebnim naglaskom na inkluzivnost i ravnopravnost.
- Odabir trenera: Angažiranje stručnjaka s relevantnim iskustvom u digitalnom marketingu i edukaciji koji će voditi treninge.
- Razvoj online programa edukacije: Osmišljavanje i implementacija interaktivnih online modula koji će omogućiti fleksibilno učenje prilagođeno potrebama polaznika.
- Navedene aktivnosti ključne su za postizanje ciljeva DI-MARC projekta i osnaživanje osoba s tjelesnim invaliditetom, pružajući im priliku da unaprijede svoje digitalne vještine i postanu konkurentni na tržištu rada.